|
საგანი
|
მათემატიკა
|
|
თემა
|
რა ვიცით სამნიშნა რიცხვების შესახებ.
|
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებიტი საფეხური IIIაკლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
17 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზნები:
ბავშვებმა გაიმეორონ შესწავლილი
საკითხები, განიმტკიცონ შეძენილი უნარ-ჩვევები.
შედეგი:
} იყენებს პოზიციურ სისტემას რიცხვების
შედარებისას, ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით
} ასახელებს
მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს; ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს
ათეულს, ასეულს;
} თანრიგების
შესაბამისი ბიჯით ითვლის წინ/უკან მოცემული რიცხვიდან.
} იყენებს
რომელიმე ხერხს და პოულობს მეორე შესაკრებს, თუ ცნობილია პირველი შესაკრები და ჯამი
- პოულობს უცნობი მაკლების, მოცემული საკლებითა და სხვაობით (1000-ის ფარგლებში მაინც);
|
|
შეფასების საგანი და პრინციპები
|
შეფასება მოხდება განმავითარებელი შეფასებით.
საუკეთესო-სწორი პასუხი ახსნით,
კარგი- მხოლოდ სწორი პასუხი.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო - ი. რუხაძის
რვეული,კალამი, დაფა, ცარცი, ბუკი,მაგნიტური დაფა, ფორმატი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
ფაზა A-გამოწვევა
თამაში: გავზარდოთ 20-ით.
საშინაო დავალების
შემოწმება;
ზეპირი
ანგარიში. (ჯადოსნური მილი.ბუკის გამოყენებით)ფაზა B-წვდომა სამნიშნა რიცხვებს წარმოადგენენ თანრიგებისა და შესაკრებთა ჯამის სახით. ასახელებენ რიცხვების წინა და მომდევნო რიცხვებს, უახლოეს ხუთეულებს, ათეულებს, ოცეულებსა და ასეულებს. ალაგებენ რიცხვებს ზრდადობისა და კლებადობის მიხედვით იმუშავებენ ჯგუფებში ამოიხსნება ამოცანა ფაზა C-რეფლექსია ავსებენ ცხრილს (გამზადებულია ფორმატზე) ბუკებში ეძლევათ გამზადებული ტესტი საშინაო დავალება. |
|
გაკვეთილის შეჯამება და შეფასება
|
რა მოგვეწონა?
მოსწავლეებთან ერთად ვახდენ თვითოეულის შეფასებას. მოსწავლეები ობიექტურად აფასებენ საკუთარ თავს და მეგობრებს. წარმატებულ მოსწავლეებს ვაძლევ სმაილებს.დანარჩენებს
კი მითითებებს თუ
რა უნდა გამოასწორონ შემდეგი გაკვეთილისთვის.
|
суббота, 6 декабря 2014 г.
მათემატიკის გაკვეთილი
Подписаться на:
Сообщения (Atom)